Skialpinismus

 Výtah z Přílohy č. 8k vyhlášce Krajského úřadu v Prešově č. 1/1999:

 
C. PODMÍNKY PRO PROVÁDĚNÍ skialpinismu na vyhrazeném místě
 
1. Skialpinizmus mohou provádět skialpinisti a horolezci organizováni v horolezeckých svazech (dále jen "skialpinista").
 
2. Skialpinista může vstupovat do vysokohorského prostředí i mimo turistických a naučných stezek av době sezónních uzávěrů turistických a naučných stezek pouze za účelem nástupu na skialpinistickou túru. Skialpinizmus lze provádět od 21.prosince do 15. dubna za příznivých sněhových podmínek, pokud nebylo prohlášeno lavinové nebezpečí.
 
3. Maximální počet skialpinisty na jednom místě za jeden den činí 30 osob.
 
4. Skialpinista je povinen se nahlásit vhodným způsobem (telefonicky, vysílačkou nebo osobně) nejpozději v den zahájení plánované túry na Správě národního parku s uvedením svého jména, příjmení a místa, na který má vést plánovaná túra, případně její alternativy závislé na počasí. Skialpinista se přesvědčí, zda plánovaná túra je v rámci limitu stanoveného v bodě 3.
 
5. Skialpinista je povinen mít u sebe platný průkaz své horolezecké organizace a na požádání se jím v terénu prokázat pracovníkům orgánů ochrany přírody a krajiny, pracovníkům Zprávy národního parku, kteří mají oprávnění člena stráže přírody a členem stráže přírody (§ 5).
 
6. Vyhrazené trasy pro skialpinismus:
 
a)  ve Velké Studené dolině od Zbojnické chaty přes kotel šedých ples do příčných sedla, z něho k Téryho chatě v Malé Studené dolině a dále pod Kočičí věž do skopového sedla a Velkou zmrzlo dolinou na Chatu u Zeleného plesa,
b) v Mlynické dolině od vodopádu Skok do Soliskového sedla a touž trasou zpět, případně s přechodem ze sedla na sjezdovku od chaty Solisko,
c) ve Žiarské dolině - Velké Závratě a Malé Závratě, výchozím místem je Žiarska chata,
d) Bobrovecká Vápenice - Červenec - Babky - Velká Kopa - sedlo průhyb a zpět,
e) Spálená dolina
f) sjezdovka Spálená - Salatínska dolina.
 
Do vysokohorského prostředí mají od 15. dubna zákaz vstupu už i skialpinisti a horolezci. Vysokohorské prostředí Tater bude uzavřeno až do 15. června.
 
Důvodem časového omezení pohybu turistů na lyžích ve vyšších polohách národního parku je ochrana přírody. A to zejména kamzíka horský tatranského, který má v tomto období ve vysokohorském prostředí ztížené životní podmínky, v jarním období se rodí mláďata. Při náhlém vyrušení a útěku v panice, se může stát, že kamzík se vážně zraní a uhyne.
 
Podobně je to iv případě sviště horský tatranského, který se v jarním období vyhublý probouzí a nerušený přísun potravy po dlouhé zimě je pro něj existenčně důležitý.
 
"Podle návštěvního řádu TANAPu skialpinista může vstupovat do vysokohorského prostředí i mimo turistických a naučných stezek av době sezónních uzávěrů turistických a naučných stezek pouze za účelem nástupu na skialpinistickou túru," řekla Poprad24 Lenka Burdová ze SL TANAPu. Skialpinizmus lze provádět od 21.prosince do 15. dubna za příznivých sněhových podmínek, pokud nebylo prohlášeno lavinové nebezpečí.

Vyhledat ubytování

O nás

Zajišťujeme ubytování ve Vysokých Tatrách už více než 10 let. Jsme team lidí z Vysokých Tater. Nabízíme ubytování v zařízeních, se kterými máme dobré zkušenosti a známe je. Garantujeme Vám rychlou odpověď při rezervaci ubytování.
Šetříme Váš čas.
JSME VÁŠ PARTNER
V TATRÁCH.

 

Aktuality

Už máme také "plovoucí" ceny!

Stejně jako u letenek nebo pobytů u moře se ceny v průběhu roku mění. Poradíme vám, KDY je to nejvýhodnější, a najdeme pro každého pobyt NA MÍRU. Tatry jsou opravdu pro každého, nedejte na ostatní..zkuste to sami :).

Víc

Newsletter

Kontakt

Vysoké Tatry Travel s.r.o.
Švábovce 69, 059 12 Slovakia
IČO 46569782
DIČ 2023439660
IČ DPH: SK2023439660

VT travel s.r.o.
Švábovce 69, 059 12 Slovakia
IČO 53051939
DIČ 2121250153