Doporučené trasy

 

Ve Vysokých Tatrách se nachází zhruba 600 km turistických značkovaných chodníků. Dokud se rozhodnete, na kterou túru se vyberete, doporučujeme Vám nahlédnout do turistického průvodce "Tatry z oblakov" od pana Ladislava Janiga.

Tatranské doliny v nich budete mít jako na dlani a snadněji se rozhodnete, kterou tatranskou dolinu chcete vidět. Kromě toho v knížce najdete i krásné fotky a informace k výstupům.

Knížku si můžete objednat iu nás na stránce. Zasíláme ji ze Slovenska iz České Republiky.

www.vysoke-tatry.travel/informacie/o-nas/vysoke-tatry-knihy-dvd-zaujimavosti-priroda/knihy/

Připravili jsme pro vás i několik ukázek:

 

Stručný popis jednotlivých tras podle našich zkušeností:

 

Hrebienok 

Foto: Ladislav Janiga Foto: www.vt.sk

Hrebienok je východiskem několika turistických tras. Na Hrebienok se můžete dopravit pozemní lanovkou nebo pěšky po asfaltové silniciresp. lesním chodníku (cca. 45 min.).

Hrebienok - Zamkovského chata (45 min.)
Jednoduchá a velmi příjemná horská trasa vede z Hrebienka po tzv.  "Tatranské magistrále". Během cesty je možné zastavit se na Rainerové chatě, kde získáte různé informace o historii Sherpa (nosičů) v Tatrách a pod. Na této trase budete procházet i přes Studený potok a pojedete i kolem Obrovského vodopádu. Cílem uvedené trasy je Zamkovského chata, kde se můžete příjemně občerstvit (v jídelníčku zde najdete i buchty, pozn. Autora).
Ze Zamkovského chaty je možno dále pokračovat na Téryho chatu, případně na Skalnaté Pleso. Obě tyto trasy jsou popsány níže.
V případě, že se rozhodnete vrátit se zpět na Hrebienok, můžete použít i trasu směrem na vodopády Studeného potoka, která vede podél Studeného potoka. To znamená, že ze Zamkovského chaty půjdete nejdříve po červené značce, pak po modré a nakonec po zelené, která vede až do Starého Smokovce.

Hrebienok - Slezský dům (2 hod.)
Poměrně jednoduchá trasa vás povede po úpatí Slavkovského štítu až do Velické doliny, v níž se nachází Horský hotel Sliezsky dom a velmi pěkné Velické pleso. V horském hotelu se můžete osvěžit a pokračovat v dalších túrách (Batizovské pleso, Popradské Pleso, Polský hřeben, Východná Vysoká a Zbojnická chata přes Průlom - všechny trasy jsou popsány níže).
V případě, že se rozhodnete vrátit se zpět, máte několik možností. Můžete jet po rovanko trase na Hrebienok. Případně můžete zvolit trasu do Starého Smokovce (žlutá trasa), zda Tatranský srubů (žlutá a pak modrá trasa), resp. pokud jste velmi unavení, můžete sejít po asfaltové cestě do Tatranské Polianky (cca 30 min.), kde se nachází zastávka tatranské tramvaje.

Hrebienok - Studenovodské vodopády ( 30 min.), Rainerova chata
Nenáročná procházka podél Studeného potoka vás dovede k vodopádům Studeného potoka. Dále můžete pokračovat na Rainerova chatu, a pak po magistrále se můžete vrátit zpět na Hrebienok (resp. pokračovat dále na Zamkovského chatu, Téryho chatu nebo na Skalnaté Pleso).

Hrebienok - Slavkovský štít
Zdlouhavá, téměř 6 hodinová túra. Začátek je na Hrebienku a pokračuje směrem na Slezský dům. Po cca 20 min. vás cesta dovede k rozcestníku, kde se vaše cesta odkloní směrem na Slavkovský štít.
Cesta zpět vede po stejné trase.

Hrebienok - Téryho chata (2 hod. 45 min.)
Středně náročná túra. Vede po magistrále po Zamkovského chatu a pokračuje dále Malou Studenou dolinou. Nejtěžší úsek je strmé stoupání k chatě tzv. "Hang", které prověří fyzickou kondici turistů. Téryho chata je příjemným odpočinkem před dalšími túrami. Na Téryho chatě je možné obdivovat " Pět Spišských ples ", pohled na podtatranské obce a výjimkou nejsou ani typické tatranské zvířátka - kamzíci a svišti.
Další možné túry ( Příčné sedlo - Zbojnická chata ( upozornění - Příčné sedlo je možné procházet pouze ze směru od Téryho chaty. Ne opačně. Na Příčné sedlo je složitý výstup cca. 70 m po řetězech - túra nevhodná pro děti), Sedielko - Javorina)
Zpět se můžete vrátit po stejné trase.

Hrebienok - Zbojnická chata
Středně náročná trasa, která z určité části vede po "Tatranské magistrále". Blízko Studeného potoka se trasa na Zbojnické chatě odděluje a vede dále Velkou Studenou dolinou. Velkou Studenou dolinou protéká Velký Studený potok, který spolu s Malým Studeným potokem na soutoku vytvářejí Studený potok. Velká Studená dolina poskytuje nádherný pohled na okolní štíty jako jsou Slavkovský štít, Prostřední Hrot a pod.

Hrebienok - Skalnaté Pleso
Trasa na Skalnaté Pleso je nenáročná. Začátek cesty je shodný s trasou Hrebienok - Zamkovského chata. Při Zamkovského chatě se cesty rozpojují. Jedna z nich vede na Téryho chatu a druhá na Skalnaté Pleso.
Zpět je možné dostat se po stejné trase, případně můžete sjet kabinovou lanovkou do Tatranské Lomnice.
Ze Skalnatého Plesa vedou další turistické trasy (Chata u Zeleném Plese, Tatranská Lomnica).


Skalnaté Pleso


Na Skalnaté Pleso se můžete velmi jednoduše dopravit z Tatranské Lomnice kabinovou lanovkou (viz Doprava).
Ze Skalnatého Plesa se ​​můžete vyvézt dále visutou lanovkou na Lomnický štít, případně sedačkovou lanovkou do Lomnického sedla. Z Lomnického sedla je možné vidět podtatranské obce a Malou studenou dolinu s Téryho chatou. Do Lomnického sedla je možné dostat se pouze sedačkovou lanovkou. Pěší výstup je zakázán.

Skalnaté Pleso - Chata u Zeleného plesa
Středně náročná túra. Nejtěžší úsek je stoupání na Sedlo pod Svišťovka (2023 mnm) do Doliny Zeleného plesa. Na cestě se nacházejí řetězu. Zpět je možné vrátit se po stejné trase, případně sejít po turistické cestě přímo do Tatranské Lomnice nebo do Tatranských Matliarov. Pokud byste se z Chaty u Zeleném plese potřebovali dostat co nejrychleji dolů, tak je dobré použít trasu, která vede na autobusovou zastávku Bílá Voda. V tomto případě ale musíte počítat s tím, že se budete muset do Tatranské Lomnice dopravit běžným linkovým autobusem.

Skalnaté Pleso - Hrebienok
Viz Hrebienok - Skalnaté Pleso.

Skalnaté Pleso - Start - Tatranská Lomnica
Příjemnou procházkou je i trasa ze Skalnatého Plesa do Tatranské Lomnice, která vede přes Sedlo pod Malou Svišťovka vedle mezistanici visuté a kabinové lanovky " Start". Konec trasy je u dolní stanice bývalé lanovky v Tatranské Lomnici.


Štrbské Pleso


Štrbské Pleso nabízí kromě příjemných procházek kolem plesa i několik velmi pěkných turistických tras. Na Štrbském Plese se nachází i tzv. "Areál snů", kde se kromě jiných zajímavostí nacházejí i skokanské můstky, sedačkové lanovky, areál pro děti a pod.

Štrbské Pleso - Popradské Pleso
Tato trasa je podobně jako trasa ze Slezského domu na Hrebienok a Skalnaté Pleso součástí "Tatranské magistrály", která má neodmyslitelnou červenou značku.
Trasa začíná v tzv. "Areálu snů ".
Trasa je jednoduchá, v pohodě ji zvládnou i malí turisté. Končí u Chatě u Popradského plesa. Jak už napovídá název, u chaty se nachází Popradské pleso. V blízkosti chaty (asi 10 min.) Se nachází tzv. "Symbolický hřbitov", který je věnován obětem Tater. Zvláštností jsou zejména ručně vyřezávané dřevěné kříže a kaple.
Z Chaty u Popradského plesa můžete dále směřovat na Hincové plesa, na Rysy, do Vyšného kopra sedla, na Batizovské plesa, Sliezsky Dom, resp. na zastávku tatranské tramvaje na Popradské Pleso (cca. 45 min. po asfaltové cestě).

Štrbské Pleso - vodopád Skok - Bystré sedlo
První část túry - po vodopád Skok, je nenáročná (zvládnou je i děti). Cesta dále je náročnější a vede podél vodopádu Skok (v tomto případě jsou po výstupu nápomocné i řetězy). Nad vodopádem se nachází pleso s názvem "Pleso nad vodopádem Skok". Dále stezka vede Mlýnický dolinou až k Capímu Plesu a dále po serpentinách až do Bystrého sedla. Do Bystrého sedla je výstup z obou stran (i z Furkotské doliny) zabezpečen řetězy.


Štrbské Pleso - Kriváň

Pro náročnějšího turistu je velmi pěknou túrou výstup na Kriváň (nacházejí se tam i řetězy). Výstup trvá ze Štrbského plesa cca 9 hod. . Kriváň nabízí kromě krásného pohledu na okolí i příjemný pocit z výstupu na vrchol . Nejtěžší je část výstupu na Daxnerova sedlo.


Chata pri Popradskom plese

Foto: Ladislav Janiga


Chata u Popradského plesa - Rysy
Typická tatranská středně náročná túra, která vede od Chaty u Popradského plesa Mengusovské dolinou směrem na Hincovo plesa. Trasa na Rysy se však odchyluje od trasy na Hincové plesa a směřuje dále kolem žabích ples na Chatu pod Rysy (2250 mnm). Na chatě se můžete příjemně osvěžit a pokračovat dále do Sedla Váhy (2339 mnm) až na Rysy (2499,6 mnm). Chata pod Rysy není celoročně otevřená. Na rysech se nachází i pohraniční přechod do Polské republiky.

Chata u Popradského plesa - Hincové plesa - Vyšné koprovou sedlo
Poměrně zdlouhavá túra, která vede Mengusovské dolinou podél Hincovo potoka až k Malému a Velké Hincovo plesu. Velké Hincovo pleso je nejhlubší pleso ve Vysokých Tatrách. Od Hincovo ples je možné dále prudším stoupáním vylézt na Vyšné Kôprovské sedlo (2180 mnm) a odtud náročnějším výstupem na Kôprovský štít (2363 mnm).

Chata u Popradského plesa - Batizovské pleso
Nenáročná túra , jejíž fyzicky nejsložitější výstup je na Ostrvy. Serpentiny, které vedou na Ostrvy jsou krásně viditelné od Popradského plesa. Od Batizovské plesa je možné přejít do Vyšných Hágov kde se nachází zastávka tatranské elektricky případně můžete pokračovat po tatranské magistrále na Sliezsky Dom.


Slezský Dům

Slezský Dům - Polský hreben - Východná Vysoká
Středně náročná túra, která vede Velické doliny. Po cestě můžete vidět Velický vodopád, Kvetnicové pleso a velmi pěkné Dlouhé pleso. Trasa je poměrně klikatá takže působí velmi zajímavě. Při výstupu do Sedla Polského hřebene je vhodné použít řetězy. Je tam poměrně zúžený prostor, takže je třeba se vyhýbat turistům, který scházejí v opačném směru. Z Polského hřebene je možné po žluté značce výstupem na Východní Vysokou (2428,6 mnm).

Slezský Dům - Batizovské pleso
Nenáročný ale poměrně zdlouhavá túra vhodná i pro děti. Po cestě můžete vidět Batizovské vodopády a podtatranské obce. Od Batizovské plesa se ​​můžete dostat do Vyšných Hágov, kde je zastávka tatranské elektricky (viz Dopravu), případně je možné pokracovat na Chatu u Popradského plesa.


Slezský Chata u Zeleném plese

Chata u Zeleném plese - Jahňací štít
Poměrně nárocný výstup na Jahňací štít (2112 mnm) vede Červenou dolinou vedle Červeném a modravá plese na Kolový průchod. Na výstupu se nacházejí řetěze.

Chata u Zeleném plese - Kopské sedlo - Javorina
Zdlouhavá túra, která vede přes Belanské Tatry do Javoriny. Z Javoriny je možné vrátit se zpět linkovým autobusem.

Rezervovat

O nás

Zajišťujeme ubytování ve Vysokých Tatrách už více než 10 let. Jsme team lidí z Vysokých Tater. Nabízíme ubytování v zařízeních, se kterými máme dobré zkušenosti a známe je. Garantujeme Vám rychlou odpověď při rezervaci ubytování.
Šetříme Váš čas.
JSME VÁŠ PARTNER
V TATRÁCH.

 

Aktuality

TATRY jsou stále otevřené pro všechny zodpovědné:)

Pobyt v Tatrách je to nejlepší pro vaše zdraví...
Dopřejte si i v těchto obtížných podmínkách. Přehled aktuálně platných opatření najdete níže.
Těšíme se na vás...

Víc

Newsletter

Zde se můžete zaregistrovat pro náš e-mailový občasník s novinkami z Vysokých Tater:

Kontakt

Vysoké Tatry Travel s.r.o.
Švábovce 69, 059 12 Švábovce
IČO 46569782, DIČ 2023439660
IČ DPH: SK2023439660

VT travel s.r.o.
Švábovce 69, 059 12 Švábovce
IČO 53051939 , DIČ 2121250153